Fizik tedavi ve rehabilitasyon doğrultusunda uygulanan boşaltıcı fizyoterapi işlemleri cerrahi dışı tedavi yöntemleri’nin başında gelir. Manuel lenf drenajı, kompleks boşaltıcı fizyoterapinin en önemli aşamasıdır ve özel bir tekniktir gerektirir. Tedavini ana amacı sıvının diğer sağlam lenf nodullerine aktarmaktır.

Kompleks boşaltıcı fizyoterapi

Hastalara tamamen elle yapılan özel bir lenf drenaj masajıdır. Sonrasında yine sadece lenfödeme özel bandajlarla yapılan kompresyon tedavisi ve kendi kendine masaj uygulanmaktadır. Tedavi bitiminde hastaya uygun basınçta bası giysisi verilir. Bu tedavi tutulan kol veya bacağın hacmini azaltır, lenf dolaşımını sağlar.

lenfodem7

Manuel lenf drenajı

Lenf sisteminin eller ile manüple edilerek, bloke olmuş sıvının serbest akışının sağlanması amacıyla yapılır. Bu yöntem lenf dolaşımına etkisi olmayan diğer masaj tekniklerinden önemli farklılıklar gösterir. Derinin tam altındaki yüzeyel lenf damarlarına hafif basınç uygulanır. Ödemin aşaması ve alanına bağlı olarak her hasta için tekniğin tipi ve sırası belirlenir.

lenfodem8Kompresyon bandajları ve kompresyon giysileri

Lenfödemli alana basınç sağlamak amacı ile uygulanır. Uygulamanın ana felsefesi; kas aktivitesi sırasında yüksek basınç ve kas istirahatı sırasında düşük basınç uygulaması ile lenf sıvısının etkilenmiş uzuvda tekrar birikmesinin önlemesidir.